Vermogen van vloerverwarming per m²

Hoeveel warmte een vloerverwarmingsgroep geeft, hangt af van drie dingen: de vloerafwerking, de legafstand en de aanvoertemperatuur. Hier de gangbare waarden, en een rekenhulp om een ruimte te controleren.

Kort gezegd: bij 35 °C aanvoer en 150 mm legafstand geeft vloerverwarming ongeveer 85–100 W/m² onder tegels of een dekvloer, 70 W/m² onder lamelparket en 40–55 W/m² onder laminaat of tapijt. Bij 100 mm legafstand is het ongeveer 15% meer, bij 200 mm ongeveer 10% minder, en elke graad aanvoertemperatuur verandert het vermogen met ongeveer 3,5%.

Rekenhulp vloerverwarming

—
Vermogen per m² belegde vloer
Factor legafstand
Factor aanvoertemperatuur
Warmteverlies gedekt

Gangbare waarden voor leidingen in een dekvloer, hetzelfde model dat de HeatLoss Pro designer gebruikt. Een ontwerp van de fabrikant voor jouw vloeropbouw is nauwkeuriger.

Vermogen per vloerafwerking en legafstand

Watt per m² belegde vloer, bij 35 °C aanvoer.

Vloerafwerking100 mm150 mm200 mm300 mm
Dekvloer of beton, kaal1151009078
Tegels of natuursteen98857767
Lamelparket81706355
Laminaat of massief hout63555043
Tapijt met dunne ondervloer52454135
Dik tapijt48423833

Is het genoeg voor de ruimte?

Deel het warmteverlies van de ruimte door het vloeroppervlak. Kan de vloer meer W/m² geven dan de ruimte verliest, dan volstaat vloerverwarming alleen. Zo niet: kleinere legafstand, een vloer die warmte beter doorlaat, een iets hogere aanvoertemperatuur of een radiator erbij. Elke ruimte is anders, dus bereken eerst het warmteverlies: zie warmteverlies berekenen.

In de HeatLoss Pro designer teken je de vloerverwarmingszones op de plattegrond, kies je de vloerafwerking en legafstand, en elke ruimte toont zijn warmteverlies naast wat de vloer geeft bij de aanvoertemperatuur van de warmtepomp, met mengventielen, leidingen en pompdruk erbij. Tekenen is gratis; een volledige berekening met PDF-rapport kost €1.

Veelgestelde vragen

Hoeveel warmte geeft vloerverwarming per m²?

Bij 35 °C aanvoer en 150 mm legafstand ongeveer 85–100 W/m² onder tegels of een kale dekvloer, ongeveer 70 W/m² onder lamelparket en 40–55 W/m² onder laminaat of tapijt. Kleinere legafstand en een hogere aanvoertemperatuur geven meer. Het vloeroppervlak mag in verblijfsruimtes niet veel warmer worden dan 29 °C, wat het beperkt tot ongeveer 100 W/m².

Is vloerverwarming genoeg als hoofdverwarming?

Ja, als het warmteverlies van de ruimte per m² vloer lager is dan wat de vloer kan geven. Een goed geïsoleerde ruimte met 40–60 W/m² verlies is makkelijk; een oude ruimte met grote ramen en 100 W/m² of meer heeft misschien een radiator erbij nodig, een kleinere legafstand of eerst betere isolatie.

Welke legafstand kies ik voor vloerverwarming?

Meestal 150 mm in woonruimtes, 100 mm waar meer warmte nodig is (badkamer, bij grote ramen of langs buitenmuren) en 200 mm in goed geïsoleerde ruimtes met weinig warmteverlies. De legafstand halveren van 200 naar 100 mm verhoogt het vermogen met ongeveer een kwart, niet het dubbele.

Kan vloerverwarming onder PVC of een pvc-vloer?

Ja, mits de pvc-vloer geschikt is voor vloerverwarming. Een dunne, verlijmde pvc-vloer laat de warmte ongeveer zo goed door als tegels tot lamelparket; een zwevende pvc-vloer met ondervloer minder. Houd de vloertemperatuur aan wat de fabrikant toestaat, vaak hooguit 27–29 °C.

Welke aanvoertemperatuur heeft vloerverwarming nodig?

Meestal 30–40 °C, en daarom past vloerverwarming zo goed bij een warmtepomp. Elke graad lager verhoogt het rendement van de warmtepomp, dus ontwerp de groepen zo dat ze het warmteverlies van elke ruimte leveren bij de laagst mogelijke aanvoertemperatuur.

Het hele huis in 5 minuten

Trek je plattegrond over en zie per ruimte het warmteverlies, het vermogen van de warmtepomp en de radiatorcontrole terwijl je tekent. Gratis te proberen, niets te installeren, geen account nodig. De designer is Engelstalig.

Open de designer gratis

Meer gidsen

Warmteverlies berekenenDe formule U × A × ΔT, ventilatieverlies, een rekenvoorbeeld en een rekenhulp voor één ruimte. Warmtepomp vermogen berekenen uit je gasverbruikSchat het warmteverlies en het vermogen van de warmtepomp uit het gasverbruik van vorig jaar. Radiatorvermogen bij lage temperatuurHoeveel warmte een radiator afgeeft bij 35–55 °C aanvoer, en of hij groot genoeg is voor een warmtepomp. U-waarde en Rc-waardeGangbare U- en Rc-waarden per constructie, en een rekenhulp per laag. Wat kost een warmtepomp per jaar?De stroomkosten van een warmtepomp vergeleken met je gasrekening, uit je eigen verbruik. Warmteverlies per m² naar bouwjaarEen snelle schatting voor het hele huis uit oppervlak, bouwjaar en woningtype. Ontwerp-buitentemperatuurOp welke buitentemperatuur je de verwarming ontwerpt, per land, en wat een andere keuze uitmaakt.